Befejeződött a belterületi csapadékvíz elvezető rendszer rekonstrukciója Maróc község területén
Kedvezményezett neve: Maróc Község Önkormányzata
Projekt címe: Belterületi csapadékvíz- elvezető rendszer rekonstrukciója Maróc község területén
A projekt azonosítószáma: TOP-2.1.3-15-ZA1-2016-000012
A szerződött támogatás összege: 28.640.650,- Ft
A támogatás intenzitása: 100%
A projekt műszaki átadás- átvétele: 2019. szeptember 20.
A projekt célja: A projekt az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás, a kockázat- megelőzés- és kezelés előmozdítása a települések belterületi csapadékvíz elvezetési-, gazdálkodási rendszerének kialakítása, környezetbiztonságának növelése, az ár- , helyi vízkár veszélyeztetettségének csökkentése, és a további környezeti káresemények megelőzése, a belterületi hullott csapadékvizek rendezett és kártétel nélküli elvezetése, a belterületen áthúzódó vízfolyások és belvízcsatornák, belvíz elvezető rendszerek rendezése és a települések belterületének védelme a külterületeken keletkezett vizek káros hatásaitól. A tervezés és megvalósítás során fontos volt a vizek helyben tartásának megvalósítása, rendkívüli áradások, felhőszakadások kártételei elleni védekezés, a lokális vízvisszatartás, gazdasági hasznosításokat is támogató megoldások alkalmazása. Továbbá felkészülés a nagyobb vízhozamú, hosszabb időszakon át, akár napokig tartó esőzésekre, elkerülve a korábbi károkat, ahol az esővíz udvarokat, pincéket árasztott el, jelentős anyagi károkat okozva a tulajdonosoknak mind értékeik pótlására, mind az épületek folyamatos renoválására kényszerítve őket, így a szükségesnél nagyobb anyagi kiadást okozva.
A megvalósult csatornarendszer felújításának hatására ezen hatások nagy része megszűnt, lehetőséget teremtve a minőségi életkörülmények kialakítására.
A projekt részletezése:
Maróc községet három irányból is dombok határolják, heves esőzések esetén a lehullott csapadék a településen keresztülfolyva előbb a Maróci tóba, majd onnan a Szentadorjáni patakba távozik. A településen kiépített csapadékcsatorna található, azonban az elmúlt évek heves esőzéseit már sem műszakilag, sem méretezése miatt nem volt képes elvezetni, így jelen projekt megvalósítása igencsak indokolt volt.
Az önkormányzat az árkok karbantartását közmunkaprogram keretében biztosította, azonban a sok esetben beomlott, szűk medrek, átereszek rekonstrukciójára már nem volt kapacitása.
A beavatkozás a település belterületét érintette olyan módon, hogy azok a belterületi részekről és a külterületi domboldalakról elfolyó, illetőleg az onnét- árkokon érkező- csapadékvizek egyaránt kártétel nélkül képes legyen átvezetni és a befogadóba juttatni. A település mélyebben fekvő területrészeinek megnyugtató és vízelvezetése szintén feladat volt. További cél még a lejtős területekről lemosódott hordalék visszatartása, az árokmedrek feliszapolódásának ill. elfajulásának megakadályozása volt.
A községben a belvíz és csapadékvíz elvezetése nyitott árokrendszerrel valósult meg, amely folyamatos karbantartással megfelelő biztonságot nyújt csapadékos időjárás esetén is.
A csapadékcsatorna-rendszer rekonstrukciója kapcsán az alábbi feladatok valósultak meg:
Rákóczi utcában ÉNy-i végénél
- áteresz építése (földmunka, műtárgyépítés)
- Hordalékfogók kialakítása földmunkával, műtárggyal
- É-i oldali útárok földmunkája ~200 m
- Árok burkolása a rézsű megtámasztására alkalmas mederelemekkel és É-i oldali útárok földmunkája burkolatlan szakaszon ~120 m
- D-i oldali földárok szelvénybővítése ~120 m
- K-i oldali útárok csatornázása ~100 m
- Hordalékfogó műtárgy a csatorna befolyási oldalához
Rákóczi utcában D-i végénél
- Árok iszapolása ~80 m
Petőfi utcában tervezett beavatkozások
- Árok iszapolása ~2070 m
Sugár utcában tervezett beavatkozások
Árok iszapolása ~1768 m
Így az egyes szakaszoknál feltüntetett hosszok alapján a megújult Bel- és csapadékvíz-védelmi létesítmények hossza (200+120+120+100+80+2070+1768=4458m).
A fejlesztés 100%-ban vissza nem térítendő forrásból valósul meg, így hitel felvételére az önkormányzatnak nem volt szüksége.
Fénykép galéria